تبلیغات
نگاه من - فیلم چهل سالگی

فیلم چهل سالگی

سه شنبه 29 اردیبهشت 1388 10:42 ق.ظ

نویسنده : مینو
خیلی‌ها در «چهل سالگی» یاد دوران نوجوانی و گذشته خود می‌افتند و خاطرات آن دوران را به یاد می‌آورند و قصه‌هایشان را مرور می‌كنند.

شاید آنها برای بچه‌هایشان همان قصه معروف قدیمی را بخوانند: روزی پادشاهی در میان مردم، چشمش به دختر جوانی افتاد و عاشق او شد. پادشاه تا دختر را به قصرش آورد، دختر بیمار شد. هیچ یك از طبیب‌های شهر نتوانستند بیماری دختر را تشخیص دهند. پادشاه دست به دعا برداشت و در خواب طبیب پیری را دید و...»

علیرضا رئیسیان، كارگردان فیلم «چهل سالگی» با گفتن جمله‌های بالا، می‌گوید كه فیلم تازه‌اش قصه آدم‌های میان‌سال است و خاطرات دوران نوجوانی و جوانی را به زبانی سینمایی تعریف می‌كند.

لیلا حاتمی كه بهمن ماه گذشته جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فجر را برای «بی‌پولی» گرفت، در نقش اصلی چهل‌سالگی بازی می‌كند. او در فیلم، نقش زن میان‌سالی به نام نگار تمدن را دارد كه در رشته موسیقی فعالیت می‌كند. اتفاق‌های تازه ای زندگی او را متحول می‌كند.

لیلا حاتمی در صحنه ای از فیلم/ عكس ها: رامتین فیروزیان

رئیسیان در باره موضوع و خط اصلی فیلم به دوچرخه می‌گوید: «اجازه بدهید بیشتر از این فیلم را تعریف نكنم و آن را روی پرده سینما تماشا كنیم و ببینیم كه چه اتفاق‌هایی می‌افتد. دیدن این كه سروشكل داستان روی پرده سینما چگونه خواهد شد، برای بیننده جذابیت بیشتری دارد.»

محمدرضا فروتن و عزت‌الله انتظامی، دیگر بازیگران فیلم هستند. در عین حال، چهل سالگی سه چهره جدید را هم به سینمای ایران معرفی می‌كند كه نقش‌های مهمی در فیلم دارند. اشكان صادقی، سید ابراهیم بحرالعلومی، افشین نخعی، مهدی فریمان و شهرام جمشیدی هم در چهل سالگی بازی دارند.

فیلم‌نامه را مصطفی رستگاری براساس قصه كتاب چهل سالگی ناهید طباطبایی نوشته است و محمود كلاری مدیر فیلم‌برداری آن است. موسیقی متن فیلم هم كار كریستف رضاعی است. كل اتفاق‌های قصه در تهران رخ می‌دهد و مكان‌های متعددی در سطح شهر به عنوان لوكیش (محل فیلم‌برداری) مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

عزت الله انتظامی در نقشی تازه

رئیسیان در باره انتخاب قصه كتاب طباطبایی برای كار تازه سینمایی خود می‌گوید: «این كتاب امكانات خیلی خوبی برای به تصویر كشیده شدن داشت. در عین حال، نویسنده‌اش هم خانمی خوش فكر و متفاوت است. احساس كردم می‌توان از این قصه، یك فیلم خوب سینمایی در آورد.»

چهل‌سالگی، برداشتی آزاد از قصه كتاب است و كارگردان فیلم در این باره می‌گوید: «سعی كردم ضمن وفاداری به اصل داستان و شخصیت‌ها، به دلیل نوع تصویرسازی، چیزهایی را به قصه كتاب اضافه كنم، نمی‌دانم با انجام این كار، فیلم به چیز بهتری تبدیل شده است یا نه. تا فیلم آماده نمایش نشود و آن را روی پرده نبینم، نمی‌توانم بگویم این تغییرها چه‌طور بوده است.»

سازندگان فیلم قصد دارند آن را برای نمایش عمومی در فصل تابستان یا پاییز آماده كنند و احتمال حضور آن در جشنواره فجر امسال خیلی كم است.

رئیسیان قبل از این فیلم‌های «ریحانه»، «سفر»، «ایستگاه متروك» و «پرونده‌ هاوانا» را كارگردانی كرده است، كه در اكثر آنها شخصیت زن قصه، شخصیت محوری بوده است.منبع : همشهری آن‌لایندیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -