تبلیغات
نگاه من - اخراجی‌ها 2 - منفی - محمود گبرلو

اخراجی‌ها 2 - منفی - محمود گبرلو

سه شنبه 25 فروردین 1388 07:00 ق.ظ

نویسنده : مینو
«محمود گبرلو» در یادداشتی بر فیلم «اخراجی‌ها2» با ابراز این كه از نیروهای فیلمساز متعهد انتظار بیشتری می‌رود، نوشته است: «اخراجی‌ها2» از لحاظ ساختار سینمایی نیز قابل دفاع نیست.
 5487«محمود گبرلو» منتقد سینما در یادداشتی با عنوان [«اخراجی‌ها» یك فریب است] درباره «اخراجی‌ها2» نوشته است: اكثر قریب به اتفاق رزمندگان سال‌های دفاع مقدس جوانان پر شور ، عاقل و آگاه و علاقمند به انقلاب و امام بودند كه داوطلبانه در جبهه‌ها حضور داشتند و بار اصلی پیروزی‌ها و رشادت‌ها بر دوش آنان بود. تعداد اندكی از افراد دیگر، مثل برخی شخصیت‌های «اخراجی‌ها2» كه فقط در برخی محله‌های تهران زندگی می‌كردند، حضور داشتند كه نقش اصلی را در جنگ نداشتند.
وی در ادامه آورده است: بنابراین نمی‌توان به بهانه حضور اندكی از افراد كه به بهانه‌ای به جبهه آمده بودند و بعد هم احتمالاً متحول شدند همه فضای جبهه و رزمندگان را به حضور این چند نفر تعمیم داد.این توهین به بسیاری از شهدا ، ایثارگران آگاه و اندیشمند است كه با رشادت خود در جبهه تحول عظیم معنوی ایجاد كردند.
گبرلو با بیان این مطلب كه وحدت ملی بین مردم با لمپن‌بازی و هجو ایجاد نمی‌شود، گفت: بلكه با سوق دادن مردم به سمت فطرت پاك و ارائه الگوهای متناسب با آن از جمله شخصیت‌های جبهه‌ها و یا مبارزان ، انقلابیون و متفكرین و ... خود به خود وحدت ملی ایجاد می‌شود.
این منتقد سینما اخراجی‌های 1و 2 را بیانیه كارگردان نسبت به عملكرد غلط برخی افراد انقلابی در سال‌های دور و تحلیل و نگرش جدید او از تفاهم و دوستی بین مردم در فضای جدید دانست و افزود: در صورتی كه این اتحاد و همدلی سالهاست بین مردم انقلابی و متدین وجود دارد و همین اتحاد نیز كشور را تا كنون به جلو برده و طبیعی است در این سالها، برخی افراد مسیر دیگری را طی كردند و تمایلی به روحیه انقلابی و یا خدمت به كشور و وطن نداشتند بنابراین دلیلی ندارد با اصرار و یا با ترفندهای سینمایی از آنان بخواهیم با ملت همراه و همدل شوند.
وی می‌گوید: كسانی چنین رفتار می‌كنند كه احساس می‌كنند در یك دوره‌ای نتوانستند با عموم مردم ارتباط برقرار كنند و حال با احساس خطر از مردم می خواهند برخی رفتار های غلط گذشته را فراموش كرده و به وحدت ملی بیاندیشند.
در یادداشت گبرلو آمده است: «اخراجی‌ها2» از لحاظ ساختار سینمایی نیز قابل دفاع نیست. چون ملغمه‌ای از موضوعات و مضامین مختلف است كه بدون پرداخت درست به یك جمع‌بندی عجولانه رسیده است.در شرایط امروز مردم نیاز به سرگرمی و شادابی دارند و چون متأسفانه متولیان فرهنگی در این عرصه زیر صفر عمل كردند، چنین فیلم هایی از فروش بالایی برخوردار خواهند شد.
این منتقد سینما با اشاره به فروش بالای فیلم آورده: فروش بالا نمی‌تواند مبنای قضاوت باشد كه بپذیریم مردم از مضمون فیلم هم استقبال می‌كنند بلكه نیاز به سرگرمی و ایجاد لحظات كمیك و تمسخر مخصوصاً وارد شدن به حریم‌هایی كه زمانی غیرارزشی و غیر اخلاقی تعریف می‌شد مردم را به سینما كشانده است ضمن آنكه فضای موجود سینمای ایران گرایش به ساده پسندی پیدا كرده و ذائقه مردم را تغییر داده است!
در انتهای این یادداشت آمده است: از این جهت كه پس از انقلاب بسیاری از مردم با سینما آشتی مجدد كردند و پذیرفتند با خانواده می‌توان وارد سینما شد، خوشحالم و فروش بالای یك فیلم باعث رونق گردش اقتصادی سینما می‌شود اما از نیروهای فیلمساز متعهد انتظار می‌رود تن به هر شرایطی برای آشتی مجدد با مردم با سینما و یا آرمان‌ها و ارزش‌ها ندهند. صد درصد خودشان متضرر خواهند شد.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -