تبلیغات
نگاه من - سانسور فیلم

سانسور فیلم

یکشنبه 23 فروردین 1388 12:44 ب.ظ

نویسنده : مینو
«مجید مجیدی»، كارگردان فیلم «آواز گنجشك‌ها» در یك نشست خبری در لس‌آنجلس آمریكا اعلام كرد:

می‌خواهم فیلم‌هایم تصویر متفاوتی از ایران را به تماشاگران غربی نشان دهد. 5487

هم‌زمان با آغاز اكران فیلم «آواز گنجشك‌ها» در سینماهای آمریكا، «مجید مجیدی» روز گذشته در یك نشست خبری پاسخگوی پرسش‌های خبرنگاران خارجی بود.


«مجیدی» در ابتدای این نشست گفت: تصویری كه رسانه‌های غربی از ایران نشان می‌دهند، تاریخ غنی كشور ما را نادیده گرفته است. من می‌خواهم در فیلم‌هایم به تماشاگران غربی تصویر متفاوتی از ایران را نشان دهم.

«مجیدی» اظهار كرد: من می‌خواهم این فیلم تصویر متفاوتی از ایران به تماشاگران نشان دهد؛ چرا كه تصویری كه رسانه‌های آمریكایی نشان می‌دهند، ایران به‌عنوان یك دشمن ایدئولوژیك مصمم به كسب سلاح‌های هسته‌یی است.


كارگردان فیلم «آواز گنجشك‌ها» در ادامه با اضافه كردن این مطلب كه « تصویر مخدوشی كه از ایران در رسانه‌های خبری غرب نشان داده شده است، تصویر اشتباهی است» گفت: تلاش برای این‌كه به همه‌چیز از دریچه‌ سیاسی نگاه شود و نادیده گرفتن كشوری با ‌چنین تاریخ طولانی و فرهنگ غنی موجب می‌شود تا تصویر ایران در جهان آسیب ببیند.

وی افزود: سینمای ایران تلاش می‌كند تا این تصویر غلط را تصحیح كند و تصویر واقعی از ایران و مردم ایران را به جهانیان نشان دهد.


كارگردان فیلم «بچه‌های آسمان» در ادامه این نشست به بحث سانسور در سینمای ایران پرداخت و گفت:

صنعت شكوفای فیلم در ایران از آن جایی‌كه نمی‌داند با ماموران سانسور در كشور چگونه رفتار كند، اغلب باید با حدس و گمان به فعالیت خود ادامه دهد.

وی افزود: در ایران واقعا یك چارچوب استاندارد برای پرداختن به فیلم‌ها وجود ندارد. این مساله بستگی به سلیقه‌ی افرادی دارد كه در دولت حاكم، حضور دارند.


مجیدی در ادامه به فرانس‌پرس گفت: در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، شرایط كمی بهتر و آسان‌تر بود، اما در دولت حاكم اوضاع كمی سخت‌تر شده است. مشكل این است كه وضعیت سامان‌یافته نیست و شما نمی‌دانید كه شرایط چگونه است. یك فیلم در زمان یك دولت سانسور می‌شود و در زمان دولت بعدی موفق به كسب جایزه می‌شود.

به نوشته‌ی فرانس‌پرس، فیلم «آواز گنجشك‌ها» به‌جهت به‌تصویر‌كشیدن زندگی روستایی در ایران و هم‌چنین فیلم‌برداری خاص آن در نمایش زیبایی‌های طبیعت ایران، مورد تمجید منتقدان سینما در آمریكا قرار گرفته است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -