تبلیغات
نگاه من - مطالب خرداد 1388

روزنامه جوان ---> (درباره الی..) اخه (مایکل مور) هم بده

شنبه 9 خرداد 1388 04:09 ق.ظ

نویسنده : مینو

روزنامه جوان در آستانه اکران فیلم درباره الی از این فیلم به شدت انتقاد کرد. جوان نوشت:
فیلم سینمایى«درباره الى» ساخته اصغر فرهادى برخلاف نظر منتقدان سینمایى كه براى این فیلم خیلى سینه زدند فیلم متوسطى است كه نه هویت دارد و نه ساختار سینمایى، حتى از ساخته قبلى فرهادى«چهارشنبه سورى» به مراتب ضعیف تر است. در این فیلم فرهادى در روایت داستان و شخصیت پردازى ضعیف عمل كرده چون بیش از حد اسیر حركت دوربین شده است. «درباره الى» از نظر تفكر بسیار آشفته است، ادعاى مدرن بودن دارد، اما بشدت سنتى رفتار مى كند. شخصیت «الى» كه شخصیت مركزى داستان است آن گونه كه انتظار مى رود به شخصیت اصلى و مركزى فیلم تبدیل نشده. در مجموع فیلم خیلى متظاهر اما كم مایه و سیاه است. با وجود استقبال منتقدان و مردم از این فیلم در جشنواره فیلم فجر، بیرون از مرزهاى ایران استقبالى از این فیلم نشده، اینكه یك جشنواره و داورهاى آن از فیلمى تعریف مى كنند به معناى استقبال از آن نیست چون جشنواره و مسؤولان آن، آدم هاى جشنواره اى هستند كه مخاطب حساب نمى شوند.دعوت مایكل مور از «درباره الى» به جشنواره اش بیشتر به دلیل تصویرى است كه این فیلم از ایران به اصطلاح مدرن نشان مى دهد. مایكل مور آدم موجهى نیست، فردى آشفته و باند باز است كه به اشتباه به عنوان فردى ضدآمریكایى در ایران معرفى شده است. «درباره الى» یك فیلم سیاسى یا اجتماعى قوى نیست كه به این دلیل مورد توجه قرار بگیرد. این نشان مى دهد تصویرى كه این فیلم از ایران به اصطلاح مدرن و متجدد با جوان هاى امروزى نشان مى دهد بیشتر مورد استقبال مایكل مور و امثال اوست تا واقعیت و هویت ایرانى. این فیلم تجدد و بن بست سنت در ایران را به تصویر مى كشد، اما نه به سنت معتقد است و نه مدرن است بلكه «درباره الى» آشفته و حیران است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

فرزند صبح (هم فیلم هم سریال)

شنبه 9 خرداد 1388 04:05 ق.ظ

نویسنده : مینو

نسخه‌ی سینمایی «فرزند صبح» به كارگردانی بهروز افخمی در 90 دقیقه آماده اكران شد.

محمد رضا شرف‌الدین تهیه‌كننده این فیلم با اعلام این مطلب گفت: در حال آماده كردن نسخه دی وی دی كار هستیم كه با همان ساختار در 130 دقیقه آماده می‌شود و همزمان با اكران فیلم پخش خواهد شد.

وی با اظهار رضایت از نتیجه كار مطرح كرد:خوشبختانه جواب چند سال كارمان قابل قبول شده است و هر زمان كه «عروج فیلم» تصمیم بگیرد، «فرزند صبح» اكران خواهد شد.

«فرزند صبح» به كارگردانی بهروز افخمی تولد تا هفت سالگی حضرت امام خمینی(ره) و هم‌چنین بخش‌هایی از 63 سالگی امام (ره) بعد از 15 خرداد ماه سال 42 را به تصویر می‌كشد.

در این فیلم عبدالرضا اكبری، آتیلا پسیانی، محمدرضا شرفی‌نیا، هدیه تهرانی و... به ایفا نقش پرداخته‌اند.

 5487فیلمبرداری «فرزند صبح» به كارگردانی بهروز افخمی كه از مهرماه سال 83 آغاز شده است، 5 آذر ماه 86 در تهران به پایان رسید.

محمدرضا شرف‌الدین تهیه‌كننده این فیلم نزدیك شدن به چهره حضرت امام (ره) در كاری سینمایی، گرفتن چند صحنه استثنایی، طراحی‌هایی برای دوربین كه برای اولین بار در دنیا تجربه می‌شود و انتظاری 2 ساله برای بزرگ‌تر شدن بازیگر خردسال فیلم را از ویژگی‌های فرزند صبح می‌داند و معتقد است: علی‌رغم خستگی كه از تولید این كار برایم مانده اما وقتی به فیلم و راش‌های موجود فكر می‌كنم می‌بینیم كه طولانی شدن فیلمبرداری می‌ارزید.

25 تیر ماه 84 بود كه بهروز افخمی از متوقف شدن فیلمبرداری این فیلم برای یك یا دو سال خبر داد.

وی در گفت‌وگو با ایسنا اعلام كرد: پروژه‌ی «فرزند صبح» البته مشكلات مالی داشت، اما این مشكلات قابل حل بود و طی صحبتهایی كه با تهیه كننده و سرمایه‌گذار داشتیم، حل شد. دلیل اصلی توقف فیلمبرداری در حال حاضر توانایی و درخشش بازیگر خردسالی است كه نقش امام (ره) را در سه، چهار سالگی بازی می‌كند. با توجه به اینكه فیلمنامه «فرزند صبح» دو بخش مجزا دارد و بخش دوم آن در دوران هفت، هشت سالگی امام (ره) یعنی سه، چهار سال بعد از بخش اول می‌گذرد، بنا بود كه بازیگر دیگری دوران هفت، هشت سالگی امام (ره) را بازی كند، اما بازیگر بخش اول آنقدر خوب از آب درآمد كه تصمیم گرفتیم یكی دو سال صبر كنیم و بخش دوم را با خودش بگیریم. درواقع این بازیگر ـ آرمان ایرانپور ـ آنقدر تاثیرگذار و به یادماندی است كه فكر می‌كنم جابه‌جایی او با یك بازیگر دیگر باعث ضایع شدن نیمه‌ی دوم فیلم خواهد شد و با توجه به اینكه در حال حاضر به پنج سالگی نزدیك می‌شود، می‌ارزد كه منتظر بمانیم و بخش دوم را با خودش فیلمبرداری كنیم.

وی همان زمان نسبت به اعتراضاتی كه درباره‌ی حضور برخی بازیگران شده بود، گفته بود: من هیچ اهمیتی به آن حرفها و اعتراضات ندادم، زیرا برای من روشن بود كه یا فیلم را همانطور كه خودم تشخیص می‌دهم می‌سازم یا اصلا نمی‌سازم. فكر می‌كنم كسانی كه می‌خواستند از راه دور فیلم «فرزند صبح» را بپیچانند و مال خود كنند، آموخته باشند كه كار فیلم‌سازی واقعی، تحت تاثیر سیاست‌بازی‌ها قرار نمی‌گیرد.

این كارگردان ادامه داده بود: حالا هم همین تصمیم جدید شاید درسی برای آنان باشد و یاد بگیرند كه وقتی یك كودك چهار، ‌پنج ساله هنرمندی و استعداد نشان بدهد، می‌تواند فیلمبرداری تیم را عقب بیندازد، كه همه‌ی كوشش‌های سیاست‌بازان برای متوقف كردنش به نتیجه نرسید.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

فیلم ابراه شمالی

سه شنبه 5 خرداد 1388 02:32 ق.ظ

نویسنده : مینو

محمد نوری‌زاد پس از شروع فیلمبرداری «آبراه شمالی» تا 15 روز آینده، پاییز «شب شطرنج» را روی پرده آبی می‌سازد.

محمد نوری‌زاد با اعلام این خبر گفت فیلمنامه جدیدی با عنوان شب شطرنجی نوشته‌ام كه تجربه متفاوتی در سینمای ایران است و برای ساخت این فیلم رایزنی‌های ابتدایی انجام شده و احتمالا پس از فیلمبرداری آبراه شمالی آن را خواهم ساخت.
وی در ادامه گفت: فیلمنامه شب شطرنجی آماده است و با برخی از دوستان رایزنی‌هایی كرده‌ایم كه فیلم پاییز وارد مرحله فیلمبرداری شود.
نوری‌زاد با اشاره به مضمون این فیلمنامه گفت: این اثر از موضوعی كاملا امروزی و انسانی برخوردار است كه در دل یك داستان پلیسی روایت می‌شود.
وی درباره شیوه تولید این فیلم گفت: تمامی فیلم جلوی پرده آبی گرفته می‌شود و فرمت‌های دیجیتالی خاصی روی آن انجام خواهد شد و این تجربه جدیدی در سینمای ایران است كه با فضای بك‌راند تولید فیلم كند این تجربه در سینمای جهان كاملا به شیوه عادی تبدیل شده اما در ایران در این حجم برای نخستین بار صورت خواهد گرفت.
وی اظهار امیدواری كرد: امیدوارم در این پروژه تكنسین‌های قوی ما را همراهی كنند تا اثر قابل قبولی به مخاطب ارائه دهیم.
كارگردان فیلم «پرچم‌های قلعه كاوه» درباره جدیدترین اثر سینمایی خود گفت: آبراه شمالی كه از موضوع دفاع مقدس برخوردار است تا 15 روز دیگر در منطقه بازوف كلید می خورد و فیلمبرداری آن در زردكوه انجام خواهد گرفت.
وی همچنین افزود داستان فیلم به روزهای ابتدایی جنگ بر می‌گردد كه مردم این منطقه زندگی عادی خود را دارند اما با شروع جنگ به لب مرز حركت می‌كنند تا به مقابله با دشمن بپردازند.
نوری‌زاد تأكید كرد: فضای این فیلم كاملا لطیف و انسانی است و عمدتا زندگی بر آن حاكم است تا جنگ و فضای آن به گونه‌ای است كه مردم اختلافات خود را كنار می‌گذارند و به مقابله با دشمن می‌پردازند.
بر اساس این گزارش، رضا صفایی‌پور حضور در این فیلم نهایی شده است و عوامل دیگر این پروژه به زودی مشخص خواهند شد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

مردی روی سیم یک فیلم مستند

یکشنبه 3 خرداد 1388 05:22 ق.ظ

نویسنده : مینو

مردی روی سیم، مهم‌ترین مستند سال و یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های سال 2008 است که علاقه‌مندانی در ایران نیز یافته است. داستان مردی که به شکلی غیر قانونی، فاصله میان دو برج تجارت جهانی را روی یک طناب طی کرد. پیمان جوادی و همکاران‌اش، پرونده‌ای خواندنی درباره این فیلم در بخش «سینمای جهان» سایت سینمای ما تدارک دیده‌اند که خواندن‌اش را توصیه می‌کنیم. شامل گالری عکس، یادداشت‌هایی درباره فیلم، زندگی‌نامه مرد بندباز و گفتگو با عوامل فیلم. از دست ندهید.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

تبلیغات فیلم‌ سینمایی «آل»

یکشنبه 3 خرداد 1388 05:20 ق.ظ

نویسنده : مینو
علی معلم تبلیغات فیلم‌ سینمایی «آل» را در جشنواره‌ی كن آغاز كرد.

این تهیه‌كننده سینما گفت: پوستر فیلم در نشریه روزانه جشنواره چاپ شد و این برای اولین‌بار است كه یك فیلم ایرانی همزمان با فیلمبرداری تبلیغاتش آغاز می‌شود.

وی افزود: با چاپ پوستر فیلم در نشریه روزانه جشنواره و معرفی آن در كن، تلاش می‌كنم از الان كار بازاریابی و پخش فیلم را آغاز كنم.

«آل» به كارگردانی بهرام بهرامیان و با بازی مصطفی زمانی‌، آنا نعمتی‌، همایون ارشادی‌، هنگامه حمیدزاده‌، كیتوش آرزویان‌، سونیا كاتوزیان‌، لیزاعزیزیان‌، نارنیه خاچاتوریان‌، سورن كانجومیان‌، اِتِری وسكانیان درباره مهندس جوانی است كه از طرف هیات مدیره شركت محل كارش‌، همراه زن باردار خود عازم یك ماموریت كاری به ارمنستان می‌شود. به تدریج زندگی آفتابی این زوج‌، جای خود را به روزهای تیره می‌دهد. حوادث عجیبی در راه است‌...دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

ایکل مور و فیلم در باره الی

یکشنبه 3 خرداد 1388 05:16 ق.ظ

نویسنده : مینو

«مایكل مور» سینماگر مطرح آمریكایی از فیلم «درباره‌الی» به كارگردانی اصغر فرهادی دعوت كرد تا درجشنواره‌ی «تراورس سیتی» ـ كه توسط خودش ـ راه‌اندازی شده، حضور پیدا كند.

در ادامه‌ی حضورهای جهانی فیلم «درباره الی» پس از رابرت دنیرو در جشنواره «ترابیكا»؛ «مایكل مور» كارگردان مطرح آمریكایی، درخواست نمایش این فیلم را در جشنواره‌اش اعلام كرد و قرار است، این فیلم برای نمایش در این جشنواره فرستاده شود.

بنا بر این گزارش، «درباره الی» پیش از این در بخش رقابتی دو جشنواره بین‌المللی شركت كرد و از هر دو جایزه گرفت. خرس نقره‌ای بهترین كارگردانی را در برلین گرفت و «رابرت دنیرو» در جشنواره‌ی «ترابیكا» جایزه‌ی بهترین فیلم بلند را به اصغر فرهادی برای «درباره الی» داد.
«درباره الی» در روزهای آینده به ترتیب در جشنواره‌های «سیاتل»، «ترانسیلوانیا» رومانی و «سیدنی» استرالیا به نمایش درمی‌آید.

این فیلم در جشنواره‌ی «سیاتل» در بخش غیررقابتی «سینمای معاصر جهان» فردا شنبه 23 می (دوم خرداد ماه) و 27 می (ششم خرداد) به نمایش درمی‌آید.

و از اواخر ماه جاری میلادی درهشتمین دوره‌ی جشنواره فیلم «ترانسیلوانیا» به‌عنوان معتبرترین رویداد سینمایی رومانی كه طی روزهای 29 می تا هفتم ژوئن (8 تا 17 خرداد ماه ) برگزار می‌شود، حضور دارد.

«درباره الی» در این جشنواره در بخش "supernova" به‌همراه 31 فیلم دیگر حضور دارد كه از معروف‌ترین آنها می‌توان به «انتقام» از اتریش، «سرافین» از فرانسه، «توكیو سوناتا» از ژاپن و «كوهستان بی‌درخت» از كره نام برد.

جدیدترین ساخته‌ی اصغر فرهادی همزمان با جشنواره‌ی فیلم رومانی نیز در بخش غیررقابتی پنجاه‌وششمین جشنواره فیلم «سیدنی» استرالیا، دو نوبت نمایش در تاریخ‌های پنجم و هفتم ژوئن (15 و 17 خرداد ماه) دارد.

همچنین در ماههای گذشته نیز در جشنواره هنگ‌كنگ و آلمان نیز به نمایش درآمد.

در فیلم «درباره الی...» بازیگرانی چون«ترانه علیدوستی»، «گلشیفته فراهانی»، «شهاب حسینی» و «مریلا زارعی» ایفای نقش داشته‌اند و در خلاصه داستان آن آمده است «سه روز تعطیلی در پیش‌روست و چند خانواده برای تفریح راهی شمال‌اند، اما شلوغی‌های شمال باعث می‌شود محل مناسبی برای اسكان پیدا نكنند و...»
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -