تبلیغات
نگاه من - مطالب مرداد 1388

امنیت شغلی مستند سازان از دیدگاه یک مستندساز

دوشنبه 5 مرداد 1388 11:43 ق.ظ

نویسنده : مینو
مهرداد زاهدیان معتقد است: امنیت شغلی مستندسازان را می‌توان از سه دیدگاه، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی مورد بررسی قرار داد و در این میان بحث اقتصادی از اهمیت بالاتری برخوردار است.

این مستندساز در پاسخ به سوالی كه درباره امنیت شغلی مستندسازان مطرح شده بود، عنوان كرد: در كشور ما اقتصاد تا حد زیادی حالت دولتی دارد و در موارد مختلف از جمله ساخت اتوبان، بزرگراه ، فیلم و مستند، دولت است كه سفارش می‌دهد. لذا این مساله موجب می‌شود كه برخی موضوعات كه در برنامه دولت قرار ندارند، برای ساخته شدن با مشكلات متعدد مالی مواجه شوند و همین مساله یكی از مسائل اصلی سینمای مستند محسوب می‌شود.

او در ادامه با تاكید برحضور كمرنگ بخش خصوصی در سینمای مستند، به مركز گسترش مستند و تجربی اشاره كرد و گفت: به دلیل حضور كمرنگ بخش خصوصی در این حیطه، بسیاری از افراد شاغل در زمینه مستند با نوعی عدم امنیت مواجهند. در بخش دولتی هم نهادی مانند مركز گسترش، علی رغم بهره‌مندی از مدیری شایسته، گاه برآوردهایی انجام می‌دهد كه هیچگونه تناسبی با پروژه مورد نظر ندارند و به نوعی می‌توان گفت كه بیشتر به خود فیلمساز توجه شده تا موضوع و پروژه او.

زاهدیان به برخی محدودیت‌ها و خط قرمزهای سیاسی اشاره كرد و افزود: اگر بخواهیم امنیت شغلی را از دیدگاه سیاسی مورد توجه قرار دهیم با خط قرمزها و محدودیت‌هایی مواجه می شویم كه گاه تعریف روشنی هم ندراند و تنها براساس استنباط شخصی برخی مدیران پایه گذاری شده‌اند و همین مساله به هنگام ساخت فیلم شما را با مشكلات متعدد مواجه می‌كند.

كارگردان مستند «میدان بی حصار» در ادامه به مشكلاتی كه در حوزه اجتماعی وجود دارد پرداخت و گفت: مستند سازان،در بخش اجتماعی هم از امنیت لازمه برخوردار نیستند و به نوعی غریبه تلقی می‌شوند. یك مستند ساز به هنگام ساخت فیلم اجتماعی، حتی اگر با محدودیت از سوی مسوولان بخش‌های مختلف مواجه نشود، بازهم مردم مانع كار او خواهند شد.

او با بیان این كه این گونه حوادث تا حد زیادی ریشه در فقر فرهنگی دارد اظهار كرد: اگر زمانی مستند سازی بتواند آنقدر اوج بگیرد كه جامعه فواید و بركات مستند را درك كند، قطعا مقاومت كمتری از سوی مردم صورت می گیرد البته اكنون هم علاوه بر فقر فرهنگی، عدم اقتدار قانونی هم تا حدی تاثیر گذار است.

زاهدیان در ادامه با تاكید بر این كه تمام این موارد امنیت شغلی مستند سازان را با مشكل مواجه می‌كند و در كار آنها خلل ایجاد می‌كند، گفت: در چنین شرایطی فرد به هیچ عنوان به آینده كاری خود اطمینان ندارد و واقعا نمی‌داند كه آیا در آینده می‌تواند فیلم خود را به نمایش بگذارد و فیلم‌های دیگری بسازد یا خیر؟

این مستند ساز در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، كه درباره كارت های بحران مطرح شده بود هم عنوان كرد: در جریانات انتخابات اخیر،‌ مجوزی تهیه كرده بودم كه براساس آن تا روز 25 خردادماه امكان فیلمبرداری داشتم به همین دلیل در روزهای آغازین تا جایی كه لازم بود به تصویربرداری پرداختم اما از روز 22 خرداد به بعد، علی رغم بهره مندی از مجوز، اجازه كار نداشتم و با مشكلات متعدد مواجه شدم. در چنین شرایطی، فكر

می‌كنم كه حتی اگر كارتی مانند كارت بحران هم صادر شود تاثیر چندانی نداشته باشد ، حتی به نظرم در این اوضاع صدور چنین كارتی بیشتر حالتی طنزگونه دارد و نمی‌توان انتظار داشت كه این كارت‌ها كاركرد واقعی داشته باشند چرا كه در این زمینه قانون روشنی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، اجرا و نظارت بر آن مورد اهمال قرار می‌گیرد. تنها مرجعی كه مجاز است برای فیلمبرداری مجوز صادر كند، یا مجوزی را لغو كند. معاونت فرهنگی ناجا است اما با این وجود، حتی پس از صدور مجوز توسط این مركز، افراد و سازما‌ن‌های مختلفی راه مستند سازان را سد می‌كنند لذا در چنین شرایطی كه هیچ قانونی صد در صد كاربرد ندارد، طبیعا وجود چنین كارتهایی هم فاقد احترام و اهمیت لازم خواهد بود.
 5487

منبع : ایسنادیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

حضور گسترده کشورهای خارجی در جشنواره فیلم کوتاه

دوشنبه 5 مرداد 1388 11:40 ق.ظ

نویسنده : مینو

2381 فیلم از 101 کشور متاقضی شرکت در بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران هستند.

با پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه بخش بین‌الملل بیست و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران تعداد 2381 عنوان فیلم برای حضور در این جشنواره به دبیر خانه ارسال شده است.

الجزایر، آذربایجان، عراق، تاجیکستان، بحرین، بنگلادش، فلسطین، پاکستان، نیجر، نیجریه، مراکش، مالزی، مصر، اندونزی، اردن، قرقیزستان، لبنان، سوریه، تونس، ترکیه و امارات 21 کشور اسلامی از 101 کشور حاضر در جشنواره هستند.

از میان دو هزار 381 فیلم متقاضی 1359 فیلم داستانی، 347 مستند، 342 تجربی و 329 انیمیشن حضور دارند. فرانسه، اسپانیا، انگلیس، برزیل، آلمان، ایتالیا، آمریکا، کانادا، بلژیک و آرژانتین به ترتیب بیشترین فیلم را به جشنواره ارائه کرده‌اند.

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در دو بخش ملی و بین‌المللی آبان‌ماه امسال به همت انجمن سینمای جوانان ایران برگزار می‌شود.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

فیلم "داستان استریت" ساخته دیوید لینچ در هشتاد و هفتمین نشست کانون فیلم معناگرا

دوشنبه 5 مرداد 1388 11:39 ق.ظ

نویسنده : مینو

فیلم "داستان استریت" ساخته دیوید لینچ در هشتاد و هفتمین نشست کانون فیلم معناگرا روز جمعه نهم مرداد‌ماه در سالن شماره دو سینما فرهنگ به نمایش درمی‌آید.

 5487جلسه نقد و بررسی این نشست پس از نمایش فیلم با حضور دکتر اسماعیل اردلان مدرس سینما و رامتین شهبازی منتقد برگزار می‌شود.

این فیلم که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است، قصه پیرمردی به نام آلوین استریت را به تصویر می کشد که 10 سال است برادر خود را ندیده، او پس از مدتی متوجه می شود که برادرش سکته مغزی کرده و به دیدن او می‌رود. سفر طولانی و دشوار وی در حالی آغاز می‌شود که وضعیت جسمانی استریت مناسب نیست.

"داستان استریت" که فیلمنامه آن توسط جان روچ و مری سویینی نوشته شده محصول سال 1999 کشورهای آمریکا ، فرانسه و انگلیس است. در این فیلم بازیگرانی چون ریچارد فارنزورث، سیسی اسپیسک، هری رین و استفتن واورت سیگل نقش آفرینی می‌کنند.

نمایش این فیلم از ساعت 10 صبح در سالن شماره دو سینما فرهنگ آغاز و بعد از نمایش نشست نقد و بررسی برگزار می‌شود.

 5487
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

محاکمه در خیابان آماده نمایش است

دوشنبه 5 مرداد 1388 11:36 ق.ظ

نویسنده : مینو

محاکمه در خیابان»کیمیایی آماده نمایش شد؛ مسعود کیمیایی در مورد فیلم جدیدش گفت؛ «فیلم در 94 دقیقه آماده شده است که اکران آن را به علی سرتیپی در فیلمیران سپرده ایم و به دنبال تهیه مواد تبلیغی فیلم است تا آن را در برنامه بعد از عید فطر اکران کند. »کیمیایی حال و هوای بیست وپنجمین فیلمش را شبیه آثار سال های دورش خواند و گفت؛ «فضاسازی فیلم و بو و رنگش به کارهای سیاه و سفیدم نزدیک است.»
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

5 فیلم کوتاه در سینما آزادی

دوشنبه 5 مرداد 1388 11:33 ق.ظ

نویسنده : مینو

پنج فیلم كوتاه ساخته «بنیامین اثباتی» در چهل و چهارمین برنامه سینما فردا با محور موضوعی «ایجاز در فیلم كوتاه» و حضور حسین معززی‌نیا منتقد سینما، در سینما آزادی اكران و نقد و بررسی می‌شوند.

 5487«امیر علی»، «لانگ شات»، «مانكن»، «زمانی برای زیستن» و «آقا محمد حسین» عناوین فیلم‌هایی هستند كه ساعت 16 دوشنبه 5 مرداد، در این برنامه روی پرده می‌روند.
علاوه بر این فیلم‌ها، چهار فیلم كوتاه از «دیوید كراننبرگ»، «ویم وندرس»، «چن كایگه»، و «ژانگ ییمو» ، كه به مناسبت 60سالگی جشنواره كن ساخته شده و در كن 2007 روی پرده رفتند، در این برنامه روی پرده می روند.
برنامه «سینما فردا» به كوشش مركز نمایش فیلم كوتاه معاونت سینمایی حوزه هنری با هدف حمایت از تولید و نمایش فیلم كوتاه، ساعت 18 دوشنبه‌های هر هفته در سینما آزادی برگزار خواهد شد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

ساخت انیمیشن تهران1500 ادامه دارد

دوشنبه 5 مرداد 1388 11:31 ق.ظ

نویسنده : مینو

ان‌ بخشی فیلم انیمیشن بلند «تهران 1500» به كارگردانی بهرام عظیمی با ایفای نقش جمعی از بازیگران تئاتری انجام گرفت و تصویرسازی حركات بدنی شخصیت‌های این انیمیشن برطبق بازی آنها به دنیای فانتزی نزدیك می‌شود.

«هادی منبتی» معاون هنری سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تهران در این باره گفت: جمعی از بازیگران توانای تئاتر و تلویزیون، به مدت دو هفته كلیه سكانس‌های فیلم را بازی كردند.
وی افزود: در بخش جان‌بخشی به جای كاراكترها، این بازیگران حرفه‌ای به جای 32 كاراكتر ایفای نقش كردند.
منبتی خاطرنشان كرد: در ابتدا قرار بر این بود كه 7 بازیگر اصلی‌ فیلم در نقش‌های خودشان بازی كنند و بعد بر اساس بازی خودشان، كاراكترهای انیمیشن‌شان را جان‌بخشی ‌كنیم ولی به علت اینكه نمی‌توانستیم این 7 بازیگر را در مدت زمان 2 هفته كنار هم جمع كنیم و 2 نفر از آنها نیز در خارج از كشور بودند، تصمیم گرفتیم سیستم جان‌بخشی را تغییر دهیم و قرار شد از روش دیگری برای جان بخشی كاراكترها استفاده كنیم.
مدیر پروژه «تهران 1500» كه توسط سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تهران تهیه می‌شود، گفت: در این سیستم به نوعی ریتم حركات كاراكترها سریع‌تر و فانتزی‌تر شده است.
به گفته این تهیه‌كننده، بخش جان بخشی كاراكترها و لی‌اوت «تهران 1500» از 15 تیرماه شروع شده است.
هادی منبتی گفت: فیلمنامه این انیمیشن سینمایی از ابتدا تا انتها، با بازی جمعی از بازیگران تئاتری كه شباهت‌هایی فیزیكی با بازیگران اصلی كار داشتند، تصویربرداری شد و براساس این تصاویر حركات و جزئیات حركتی و بدنی كاراكترها علاوه بر كمك به واقع‌نمایی كار، زمان‌ دقیق حركات فیزیكی آنها را نیز مشخص كرده است.
«سیروس كهوری‌نژاد» علاوه بر بازی در استوری برد، سرپرستی بازیگران را نیز برعهده داشته است. باقی بازیگران استوری‌بورد را الهام جعفرنژاد، امیر كربلایی، زهرا اكرمی،حجت شرقی‌پور، مینا مقدم حسابی تشكیل می‌دهند.
در انیمیشن «تهران 1500» از كاراكترهای هدیه‌ تهرانی، مهران مدیری، بهرام رادان، گوهر خیراندیش، مهتاب نصیر پور،حبیب رضایی و حسام نواب‌صفوی بهره گرفته شده و این بازیگران نقش‌های خود را دوبله كرده‌اند.
این انیمیشن بلند به كارگردانی بهرام عظیمی و با مشاركت مؤسسه تصویر شهر وابسته به معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مؤسسه نسل اندیشه سبز تهیه خواهد شد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -

مدیران باشگاه كورینتیانس با بازی رونالدو در فیلم محمدحسین لطیفی موافقت كردند

دوشنبه 5 مرداد 1388 10:50 ق.ظ

نویسنده : مینو

 5487

رونالدو، فوتبالیست برزیلی با كسب مجوز مدیران باشگاه كورینتیانس اواخر شهریور جلوی دوربین محمدحسین لطیفی می‌رود. به نقل از خبرگزاری رویترز، خبر بازی رونالدو، فوتبالیست برزیلی در یك فیلم ایرانی در بسیاری از خبرگزاری‌های جهان بازتاب گسترده داشته است. این خبر در خبرگزاری‌های شرقی و غربی زیادی چون شی‌هوا و آسوشیتدپرس بازتاب گسترده‌ای داشته است. رونالدو قرار است در فیلم ایرانی كه درباره یك دختر فلسطینی است ایفای نقش كند.
بر اساس آخرین خبری كه در رویترز منتشر شده، مدیران باشگاه كورینتیانس با بازی رونالدو موافقت كرده‌اند و این فوتبالیست برزیلی با منصور سهراب‌پور و محمدحسین لطیفی، كارگردانان ایرانی برای بازی در این فیلم قرارداد بسته است.
بهترین گلزن تمام ادوار جام‌جهانی فوتبال، اواسط ماه سپتامبر (اواخر شهریور) برای بازی دوستانه تیمش با فلامینگو راهی فلسطین می‌شود و سپس راهی لوكیشن‌ فیلم می‌شود تا صحنه‌های فیلم با بازی او زودتر جلوی دوربین برود.
قسمت‌های اصلی فیلم در لبنان و فلسطین فیلمبرداری خواهد شد.
این فیلم بر اساس یك داستان واقعی ساخته می‌شود. این فیلم داستان یك دختر 13 ساله فلسطینی را روایت می‌كند كه رونالدو بازیكن مورد علاقه‌اش است. او كه خود فوتبالیست خوبی است همواره آرزوی ملاقات رونالدو را از نزدیك دارد. اما قبل از محقق شدن آرزویش بر اثر یك مین كشته می‌شود.
پیش از این رونالدو كه سفیر صلح آمریكا است در سال 2005 برای بازدید از موقعیت كودكان بخشی از فلسطین به این منطقه سفر كرده بود.
او پس از اتمام فیلمبرداری فیلم برای دیدار با طرفدارانش چند روز در فلسطین خواهد ماند.

 5487
منبع : فارس

 5487
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -